Akıllı Ev Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Akıllı ev teknolojisi hakkında merak ettikleriniz ve kendi akıllı evinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz pratik ipuçları

Günümüz teknolojisi ve IoT, dijital dünyanın sağladığı basit ancak yenilikçi araçlar yoluyla, yaşam biçimlerini hızla dönüştürüyor. Araştırmalara göre akıllı ev pazarı 2016 yılında 30 milyar doları aştı. 2025 yılına kadar bu rakamın 97 milyar doları aşması bekleniyor.
Bu yazımızda akıllı ev teknolojisi hakkında merak ettiklerinizi, ayrıca, kendi akıllı evinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz pratik ipuçlarını bir ataya getirdik.

Akıllı Ev Teknolojisi

Evlerdeki farklı fonksiyonları kontrol etmek için en son teknolojiyi kullanan akıllı ev uygulamaları, hayatımızın önemli bir parçası haline gelen cep telefonlarımız yardımıyla ev işlerini kolayca yönetmeyi sağlıyor. Şu anda piyasada, kapı kilitlerinden, sıcaklık kontrolüne kadar her şeyi akıllı telefonlarla kontrol etmek mümkün.

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı bir ev teknolojisinin ardındaki temel kavram, evinizdeki bir dizi cihazı ve eşyayı otomatikleştirmenin farklı bir yolunu sunmasıdır. TV’ler, mutfak, banyo ve çamaşır yıkama aletleri, kilitler, ampuller, kapılar, ses ve video gibi çok sayıda cihaz, akıllı telefonlar ya da tabletlerle kontrol edilebilir.

Akıllı Ev Sistemleri Nasıl Çalışır?

Akıllı ev sistemleri bağlantı için interneti ve genellikle bletooth’u kullanır. İnternet bağlantınız olduğu sürece, evinizdeki her şeyi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Tüm akıllı cihazlar bir ağ üzerinden bağlıdır ve bu ağ üzerinden otomatik olarak kontrol edilir.  Akıllı telefonunuzdaki bir uygulama üzerinden tek bir tıklamayla evde otomatikleştirebileceğiniz ve hayatınızı kolaylaştıracak çok sayıda cihaz bulunuyor.

Evinizde otomatikleştirebileceğiniz bazı şeyler:

Akıllı ampuller: Basit bir uzaktan kumandayla evinizin tüm ampullerini tek bir hareketle kontrol edebilirsiniz. Işık yoğunluğunu ve parlaklığını ayarlayabilir, belirli bir zaman için otomatik olarak açma veya kapatma için programlayabilirsiniz.

Akıllı anahtarlar: Evinizdeki akıllı anahtarlar, ışıkları kapatmayı unuttuysanız, uzaktan tüm anahtarları kapatmanıza izin verir. Bazı cihazlar zamanlama özelliğine de sahiptir ve açma ve kapatma seçeneği istenilen zamana ayarlanabilir.

Ev Güvenlik Kameraları: Ev güvenlik kameraları akıllı evlerin en önemli donanımlarından biridir. Gelişmiş sensör teknolojileri sayesinde, evdeki en küçük hareketliliği bile izleyebilir, ya da uzaktan erişim ile siz evde yokken kapıya kimin geldiğini görebilirsiniz.

Akıllı Kapı Kilidi: Eve girmek için klasik anahtarların kullanıldığı dönemi geride bırakmaya başlıyoruz. Günümüzde, anahtarsız erişimi otomatik hale getiren birçok teknoloji kullanılıyor. Akıllı erişim uygulamaları ile evinize hangi saatte kimlerin girebileceğini özelleştirebilir, tüm giriş çıkışları kayıt alında tutabilir, anahtar kaybetme riski olmaksızın, dijital olarak kapılara erişim sağlayabilirsiniz.

Akıllı İklim Kontrolü: Evinizde kurulu bir otomatik termostat sistemi yardımıyla aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda sıcaklığı otomatik olarak ayarlayabilirsiniz.

Akıllı Beyaz Eşyalar: Son yıllarda çok sayıda üretici ağa bağlı akıllı ev cihazlarını piyasaya sürdü. Bu cihazlar henüz gelişme döneminde olsa bile oldukça işlevsel özelliklere sahipler. Beyaz eşyalara, internet bağlantısı üzerinden uzaktan bağlanabilir, bekleme, çalıştırma, hazırlama gibi çeşitli konumları, belirli bir zamana göre ayarlayabilirsiniz.

Akıllı Evini Kendin Yap

Akıllı ev uygulamalarında ayrıntılara girmeden önce, temel bilgilerden başlamanız gerekir. Akıllı cihazlar bir internet bağlantısı üzerinden çalışır. Bu nedenle öncelikle evinizin güvenli bir internet bağlantısı olmalıdır. Güvenli internet ise bant genişliği, wifi yönlendiriciler ve siber güvenlik olarak 3 temelde incelenebilir.

Bant genişliği: Kaliteli bir bant genişliği, iletişim sürecini hızlandırır ve özellikle ve cihaz sayısı arttıkça, bant genişliğine olan ihtiyaç da artar. Bant genişliği aynı zamanda içeri gelen-giden veri paketlerini yönetilmesi için de önemlidir. Uygun bir bant genişliği, sinyallerin ulaşması beklenen tüm cihazlara ulaştığından emin olmanızı ve paket kaybı ya da donma olmaksızın sistemin çalışmasını sağlar.
Wi-Fi yönlendirici: Eviniz için bir ağ bağlantısı kurarken, bağlantının tüm cihazlar için wifi yönlendiriciden güvenli bir şekilde dağıtıldığından emin olun.
Siber güvenlik: Ağ güvenliği için her zaman güçlü ve tahmin edilemeyecek bir şifre oluşturun. Wifi ağınızı güçlendirmek için WP2A şifreleme kullanın .

En Popüler Akıllı Ev Cihazları

Amazon Alexa

En popüler akıllı cihazlardan biri olan Alexa, Amazon Echo yardımıyla bir takım görevleri kontrol etmenizi ve çalıştırmanızı sağlar. Hava durumunu öğrenmekten, farklı görevlerin yerine getirilmesine kadar, Alexa sizin için bir sürü şey yapabilir.

Google Home

Google home ile tv seyrederken evinizi kontrol edebilirsiniz. Google Home, müzik çalma, ev aygıtlarını yönetme, çeşitli önerilerde bulunmak için Google Asistan desteği gibi çok sayıda özelliğe sahip.

Apple Home Kit

Apple’ın home kit gadget’iyle çok yönlü görevler gerçekleştirebilirsiniz. Dahası, birden fazla akıllı ev cihazını tek bir ortamda ve aynı anda kontrol edebilirsiniz. Apple Home Kit ile kontrol edebilen otomatik akıllı ev aygıtlarının bazıları: Aydınlatma, termostatlar, pencere jaluzileri ve ses sistemi.

Samsung Smart Things Hub

Akıllı ev alanında en kaliteli markalardan biri olan Samsung’un Smart Things hub’ı ile tüm uyumlu cihazları tek bir merkez üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Philips Hue

Philips Hue, kablosuz uzaktan kumanda yardımıyla, ışıkları seviyesini ya da renk tonlarını müzik, oyun ya da filmlerle eş zamanlı olarak ayarlayabilirsiniz.